Techniki strzyzenia

Degażowanie (efilowanie)
sposób strzyżenia polegający na przerzedzaniu włosów na całej długości. Fryzjer zmniejsza ich objętość, poczynając od nasady aż po końce, za pomocą specjalnych nożyczek z ząbkami (zwanych degażówkami). Metoda zalecana w przypadku zbyt bujnej fryzury, trudnej do ułożenia.

Piórkowanie lub pikowanie
ma na celu nadanie fryzurze lekko postrzępionego wyglądu poprzez przerzedzenie włosów w części środkowej i na końcach.

Strzyżenie geometryczne
technika pozwalająca wyczarować modne fryzury nawiązujące do lat 60. Polega na nadaniu włosom formy figur geometrycznych: kwadratu, trójkąta czy koła oraz kątów prostych, rozwartych lub ostrych.

Strzyżenie warstwowe
wykonuje się je na prostych włosach, na dwa sposoby. Jeden polega na tym, że wierzchnia warstwa jest dłuższa, co daje efekt podwinięcia włosów pod spód. Można również włosy na wierzchu skracać stopniowo, żeby uzyskać wrażenie puszystej fryzury.

Metody farbowania

Koloryzacja ton w ton
lekkie farbowanie polegające na pogłębieniu naturalnego odcienia włosów lub nadaniu im ciepłych refleksów. Pozwala na niewielką zmianę wizerunku. Zmywa się po 4-6 tygodniach.

Technika panelowa
farbowanie wydzielonych partii włosów (w kształcie trójkąta, prostokąta lub trapezu) przy użyciu trzech do pięciu kolorów. Tak harmonijna mozaika ma zwiększać optycznie fryzurę.

Narzędzia fryzjerskie

Climazon
aparatura pozwalająca skrócić czas trzymania na włosach preparatów chemicznych. Przyspiesza suszenie i farbowanie oraz wzmacnia efekty zabiegów pielęgnacyjnych. Głowice specjalnego komputera ustawione są od góry i z boków głowy.

Gorące nożyczki
nożyczki, które zamykają łuski włosa, rozgrzewając się pod wpływem prądu. "Naprawiają" rozdwojone końcówki.

Nóż chiński
cieniuje się nim włosy tak, by były bardziej puszyste.

Tempera
rodzaj brzytwy. Służy do wystrzępienia gęstych włosów.

Sauna do włosów
plastikowa lub szklana kopuła, pod którą wydziela się para wodna o temperaturze od 30 do 50 C. Pomocna przy zabiegach nawilżających i odżywiających włosy.


Kalamis Piękne włosy Wortal Fryzjerski